Bez kategoriidaily postslifestyle

Asertywność w związku: czy potrafisz być asertywny?

asertywnosc-w-zwiazku-czy-potrafisz-byc-asertywny

Jako kobieta z tyłkiem w stylu latino i uśmiechem rekina ludojada nie mogę opędzić się od uwagi facetów. Teraz mam swojego obrońcę, ale jako singielka bardzo często cierpiałam z powodu nadszarpniętych granic. Asertywność w związku albo po prostu w relacjach damsko-męskich. Czy to potrafisz? Ja nie bardzo, ale na podstawie własnych błędów i sposobów Patrycjusza, chciałabym trochę pomóc osobom takim, jak ja.

Jak pozbyć się natrętnego faceta?

Wiecie, mam szacunek do człowieka. Każdego. Nigdy nie lubiłam dziewczyn, które patrzyły z góry na zagadujących do nich chłopaków albo odpyskujących pogardliwie na podryw. Nieważne jak nieudolny, podryw jest dla facetów trudny. A skoro mają odwagę, trzeba to uszanować i nie zniechęcać ich do dalszych prób. Kiedyś trafią właśnie na tę jedyną. To krzywdzące wyśmiewać faceta tylko dlatego, że nie jest w Twoim typie. Natomiast medal ma 2 strony. Kiedy z uśmiechem odmawiałam tańca, drinka lub randki, rozmówca traktował to jako zachętę do mocniejszych namówień. Zawsze musiała wkraczać koleżanka, a ja w końcu kupiłam sobie pierścionek i mówiłam każdemu, że jestem zaręczona… Wolałabym nie kłamać, ale jak inaczej pozbyć się natrętnego faceta?

RADA PATRYCJUSZA: Mówisz po prostu nie. Nie tłumaczysz się, nie spowiadasz. Nie i koniec. Odchodzisz w nieznane.

MÓJ KOMENTARZ: Wygląda na to, że miły uśmiech nie idzie w parze z mówieniem nie. Zwłaszcza jak masz milutki baby face.

Podstawowa rada na ten moment to stanowcze określenie swoich chęci. Nie to znaczy nie i najpierw my musimy uwierzyć w moc naszej odmowy, żeby móc to skutecznie pokazać.

asertywność w związku

Dlaczego nie jestem asertywny?

Brak asertywności nie jest domeną kobiet. Wbrew pozorom nasi kochani dżentelmeni również mają problem z odmawianiem. Okazuje się, że nie mięśnie, a stanowczość daje nam siłę. Nieasertywni panowie szybko tracą wiarę w siebie. Poznając kobietę, chcą oddać jej wszystko, przychylić nieba. A potem cierpią, bo ukochana, zamiast słać pocałunki z wdzięcznością, ucieka z jakimś kutasiarzem z sąsiedztwa. Po więcej info na temat podrywu zapraszamy do wpisu: Jak poznać dziewczynę?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie: Dlaczego nie jestem asertywny/a? Każdy ma inny powód. Niestety do naszej niepełnosprytności w mówieniu nie przyczyniają się różne rzeczy.

  • Dzieciństwo, które nie dawało nam prawa wyboru. Znacie to powiedzenie: Dzieci i ryby głosu nie mają? Nie mówcie tak swoim pociechom.
  • Kara za własne wybory. Surowi rodzice nie znoszą sprzeciwu. Często bywało tak, że byliśmy karani za drobne przewinienia. Zatem życie nauczyło nas, że lepiej robić to, co chcą inni.
  • Przykrości, które spotykały nas w momentach rozwojowych, również nie wpływają dobrze na asertywność.
  • Praca, która zniszczyła w nas pewność siebie.
  • Związek, który zniszczył w nas pewność siebie.

Czy rozpoznajesz któryś z powyższych powodów? Jeśli tak, to już wiesz, z jakim problemem musisz walczyć.

jak byc asertywnym

Nauka asertywności jest jak nauka chodzenia

Nie pamiętamy tego, ale nauka chodzenia musiała wymagać od nas sporo wysiłku. Gdyby tak nie było, nie próbowalibyśmy tygodniami i miesiącami. Tak samo jest z asertywnością. Nie umiesz, to musisz trenować.

PATRYCJA: Ale ja nie chcę ranić ludzi!

PATRYCJUSZ: Czym ranić ludzi? Tym, że im odmawiasz? To nie jest dla nikogo krzywda. A większość tych ludzi dodatkowo ma Cię w dupie.

Za każdym razem, kiedy udaje mi się być asertywną, oczekuję pochwały od ukochanego. Dopraszam się w nagrodę również dodatkowego uznania ze strony kota. Nikt nie uchowa się przed moim poczuciem dumy. To dla kogoś śmieszne, Patrycjusz mógłby też śmiać się z tego, ale zamiast tego cieszy się razem ze mną. Stąd wskazówka dla Was, żebyście doceniali siebie oraz swoich partnerów. To najlepsza motywacja!

Brak asertywności niszczy człowieka

Asertywność w związku jest bardzo ważna. W życiu asertywność jest konieczna, żeby nie zostać gołym i niewesołym. Pamiętaj, że jesteś człowiekiem z krwi, kości i boskiej iskry, a nie ponurym bezkręgowcem, co to sam się odrodził z jakiejś bakterii. Nauka nauką, ale ja tam wolę być pięknym dziełem artysty 😉

Brak asertywności niszczy człowieka, tym bardziej że pod tym kryje się coś więcej. Zerowe poczucie własnej wartości, brak nadziei, zbyt duża ugodowość. Nie obiecuję, że zaraz staniemy się mistrzami w mówieniu nie. Ale myślę, że nie tylko w szkole jest czas na naukę i dorośli też mają dużo pracy. Po latach zmagania się z problemami z poczuciem własnej wartości chciałabym uchronić innych przed bólem. Kochani walczmy o siebie! Każda piękna wiosna przydarza nam się w życiu tylko raz…

Odpowiedz